Standardy Ochrony Małoletnich
Standardy ochrony Małoletnich
w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie
Na podstawie art.22b pkt.1 ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich zarządzam co następuje:
ROZDZIAŁ 1
ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIM A PERSONELEM PLACÓWKI
Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują bez wyjątku wszystkich zatrudnionych pracowników, a także wszystkie osoby odbywające w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie praktykę, staż i osoby świadczące usługi związane z organizacją zajęć z dziećmi.
W relacji z dziećmi personel Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie:
Sprawuje opiekę nad dzieckiem zakładającą bezpieczne traktowanie dziecka, uważność i troskę wykluczającą jakiekolwiek formy przemocy.
Dba o bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w żłobku, monitoruje nieprzerwanie ich sytuację i dobrostan.
Ma świadomość swoich emocji, działań i odpowiedzialności jaką niesie opieka nad małym dzieckiem powierzonym personelowi żłobka przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Towarzyszy dziecku w rozwoju z poszanowaniem jego godności.
Nawiązuje pozytywne, oparte na szacunku relacje z każdym dzieckiem.
Na bieżąco informuje dziecko o podejmowanych wobec niego czynnościach
opiekuńczo-higienicznych.
Natychmiast i uważnie reaguje na pojawiające się emocje i zachowania
dziecka.
Zna i wdraża sposoby odpowiedniego reagowania personelu w sytuacjach trudnych i konfliktowych.
Podejmuje działania wychowawcze mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw i wyrażanie emocji w sposób niekrzywdzący innych oraz niwelowanie zachowań agresywnych.
Traktuje wszystkie dzieci jednakowo (bez stygmatyzacji, dyskryminacji lub faworyzowania z jakiegokolwiek powodu).
Zapewnia bezpieczeństwo dzieciom podczas zabaw na sali oraz w trakcie spacerów.
W komunikacji z dziećmi personel Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie:
Zachowuje spokój, uważność, cierpliwość i szacunek.
Nie wyraża dezaprobaty wobec dziecka w sposób, który umniejsza jego poczucie wartości - wyraża dezaprobatę wobec określonego zachowania, ale nie wobec dziecka.
Nie krzyczy, nie podnosi głosu, za wyjątkiem sytuacji, gdy zagrożone jest
bezpieczeństwo dziecka.
Mówi wyraźnie, stara się utrzymać spokojny ton głosu, utrzymuje kontakt wzrokowy z dzieckiem.
Nie stosuje wypowiedzi złośliwych, nie żartuje z dziecka w sposób obniżający jego poczucie własnej wartości.
Nie zawstydza, nie upokarza, nie lekceważy i nie obraża dziecka.
Używa języka zrozumiałego dla dziecka, a zarazem poprawnego pod względem reguł językowych.
Nie używa wulgarnych i niecenzuralnych słów, gestów i żartów.
Nie komentuje postępowania rodziców/opiekunów prawnych dziecka w jego
obecności.
Absolutnie niedopuszczalne wobec dziecka jest:
Stosowanie jakichkolwiek form przemocy fizycznej wobec dziecka takiej jak np. bicie, potrząsanie, popychanie, szturchanie, szczypanie, szarpanie oraz naruszanie integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób.
Wykorzystywanie relacji władzy, pozycji lub przewagi fizycznej poprzez zastraszanie, przymuszanie, groźby.
Stosowanie przemocy psychicznej wobec dziecka takiej jak np. wyśmiewanie, ośmieszanie, izolowanie, pomijanie, krzyczenie, agresywne wypowiedzi i komentarze.
Zmuszanie dziecka do jedzenia – personel szanuje prawo dziecka do odmowy zjedzenia posiłku.
Zmuszanie dziecka do spania – personel szanuje prawo dziecka do odmowy spania, zapewniając mu w tym czasie warunki do innej formy odpoczynku.
Dotykanie dziecka w sposób, który narusza jego prawo do intymności.
Dopuszczalne wobec dziecka jest:
Bezpośrednie, skuteczne rozdzielenie dzieci w trakcie ich konfliktu, mające na uwadze ich bezpieczeństwo i dobro.
Udzielanie wsparcia emocjonalnego dziecku, które tego potrzebuje poprzez: przytulenie, głaskanie, wzięcie na ręce, na kolana.
Utrzymanie tylko niezbędnego kontaktu fizycznego podczas wykonywania czynności opiekuńczo-higienicznych. Czynności te są wykonywane z szacunkiem dla dziecka w spokojnej i bezpiecznej emocjonalnie atmosferze.
Zasady kontaktu personelu Żłobka Mali Zdobywcy z dziećmi poza godzinami pracy:
Kontakt personelu z dziećmi odbywa się wyłącznie w godzinach pracy żłobka i dotyczy kwestii pielęgnacyjnych, edukacyjnych lub wychowawczych. Personel nie spotyka się z dziećmi poza godzinami pracy.
Personel nie używa telefonów osobistych, e-maili prywatnych, komunikatorów, mediów społecznościowych do kontaktowania się z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci.
Jeżeli zachodzi uzasadniona konieczność kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi poza standardowymi godzinami pracy, zaleca się korzystanie z takich kanałów komunikacji, jak np. służbowy e-mail, telefon.
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych:
Dzieci w trakcie pobytu w Żłobku nie korzystają z urządzeń elektronicznych oraz nie mają swobodnego dostępu do Internetu.
Personel korzysta ze służbowych kanałów komunikacji, takich jak np. służbowy e-mail, telefon do komunikacji z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci.
Personel korzysta z prywatnych telefonów komórkowych tylko i wyłącznie podczas przerwy w pracy lub w sytuacjach nagłych.
Zasady ochrony wizerunku dziecka:
Personel Żłobka szanuje prawo do prywatności każdego dziecka i poszanowania jego dóbr osobistych.
Zabronione jest fotografowanie, nagrywanie dziecka bez pisemnej zgody rodziców/ opiekunów prawnych, a także w sytuacjach mogących ośmieszać lub poniżać dziecko. Rodzice/opiekunowie prawni zostają poinformowani o sposobie wykorzystania zdjęć i nagrań.
Personel w celu fotografowania, nagrywania dziecka korzysta tylko i wyłącznie z urządzeń elektronicznych stanowiących wyposażenie placówki tj. aparat fotograficzny lub aparat w telefonie komórkowym służbowym.
Rejestrowanie wizerunku dzieci na prywatnych urządzeniach jest zabronione.
Osoby trzecie oraz przedstawiciele firm fotograficznych nie są upoważnione do utrwalania wizerunku dziecka na terenie żłobka bez odrębnej pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych.
Rozdział 2
ZASADY I PROCEDURY PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI
O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO
Stwierdzenie możliwych nieprawidłowości w wyglądzie i zachowaniu dziecka przez personel: staranna obserwacja wyglądu dziecka (np. liczne siniaki, zadrapania, blizny, otarcia itp.), zauważenie wyraźnej i nagłej zmiany zachowania dziecka.
Zgłoszenie przez personel podejrzenia krzywdzenia dziecka Kierownikowi Oddziału Żłobka lub Dyrektorowi Żłobka.
Wypełnienie Karty interwencji zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszych standardów.
Przeprowadzenie spokojnej rozmowy z dzieckiem (jeżeli jest to możliwe) - przebieg
rozmowy Kierownik/ dyrektor opisuje w Karcie interwencji.
Przeprowadzenie rozmowy z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka przez Kierownika/Dyrektora (prośba o wyjaśnienie zaobserwowanych, niepokojących objawów oraz ewentualnych obrażeń ciała dziecka). Szczegółowy przebieg rozmowy Kierownik/Dyrektor opisuje w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3.
6. W przypadku stwierdzenia, iż problem nie wymaga sięgnięcia po środki karne wobec rodziny i istnieje gotowość współpracy rodziców/opiekunów prawnych dziecka z personelem Żłobka, następuje stały kontakt pomiędzy nimi. Współpraca ta polega na wspieraniu rodziny poprzez kierowanie jej do odpowiednich instytucji, oferujących poradnictwo, konsultacje psychologiczne, terapie uzależnień itp. Kierownik wszelkie ustalenia i kierunki wsparcia rodziny odnotowuje w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3 i przekazuje ją do Dyrektora Żłobka Mali Zdobywcy.
Personel Żłobka, który uzyskał dostęp do informacji dotyczących jakiejkolwiek formy krzywdzenia dziecka jest zobowiązany do zachowania ich w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym osobom/instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
W przypadku zaobserwowania u pracownika zachowania, które ma znamiona zaniedbania dziecka lub przemocy wobec niego, osoba będąca świadkiem takiego zachowania jest zobowiązana niezwłocznie zareagować na tę sytuację oraz poinformować Kierownika/Dyrektora (lub w sytuacji, gdy sprawa ta dotyczy Kierownika – bezpośrednio Dyrekcję Żłobka). Przeprowadzona zostaje rozmowa z pracownikiem, u którego te zachowania wystąpiły. Przebieg rozmowy zostaje odnotowany w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3.
Rozdział 3
PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA
NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO
W przypadku podjęcia przez pracownika żłobka podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji Kierownikowi/Dyrektorowi Żłobka.
1) Kierownik/Dyrektor Żłobka wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa oraz informuje ich o podejrzeniu krzywdzenia.
2) Kierownik/Dyrektor Żłobka powinien sporządzić opis sytuacji żłobkowej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z nim, opiekunkami i rodzicami oraz plan pomocy dziecku.
3) Plan pomocy powinien zawierać wskazania dotyczące:
a) Podjęcia przez żłobek działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
b) Wsparcia jakie żłobek zapewni dziecku;
c) Skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy, jeżeli istnieje taka potrzeba.
W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego) Dyrektor Żłobka powołuje Zespół Interwencyjny, w skład którego wchodzą opiekunka dziecka, kierownik, dyrektor oraz inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu małoletniego lub o małoletnim (dalej określani jako Zespół Interwencyjny).
1. Zespół Interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku, spełniający wymogi określone na podstawie opisu sporządzonego przez opiekunkę oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu informacji.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie małoletniego, powołanie Zespołu jest obligatoryjne. Zespół Interwencyjny wzywa opiekunów małoletniego na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
Kierownik/Dyrektor informuje opiekunów o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia.
Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
5. Jeśli do jakiegokolwiek pracownika w Żłobku dojdzie informacja, iż wobec danego dziecka stosowana jest przemoc, pracownik ten powinien wszcząć procedurę „Niebieskiej Karty”. Każde powzięcie informacji o zaistnieniu przemocy nakazuje rozpocząć działania.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów małoletniego na piśmie.
W każdym przypadku zauważenia krzywdzenia dziecka należy uzupełnić Kartę Interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1.
Rozdział 4
ZASADY PRZEGLĄDÓW I AKTUALIZACJA STANDARDÓW
Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających dziecku jest w pierwszej kolejności Kierownik/Dyrektor Żłobka Mali Zdobywcy.
W przypadku stwierdzenia, iż problem wymaga sięgnięcia po środki karne Kierownik z Dyrektorem Żłobka informuje osobę, której zgłoszenie dotyczy o ewentualnych konsekwencjach prawnych.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka składa Dyrektor Żłobka, który otrzymuje informację w postaci Karty interwencji sporządzonej przez Kierownika Żłobka.
Bieżący monitoring realizacji standardów w Żłobku Mali Zdobywcy jest realizowany przez Kierownika we współpracy z Dyrektorem Żłobka.
Co najmniej raz na dwa lata Kierownik we współpracy z Dyrektorem Żłobka Mali Zdobywcy jest zobowiązany do przeprowadzenia wśród pracowników ankiety monitorującej poziom realizacji standardów ochrony małoletnich. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 2 do niniejszych standardów.
Na podstawie przeprowadzonej ankiety sporządzony zostaje raport z monitoringu zawierający m.in. wnioski oraz ewentualne zmiany do wprowadzenia, celem ich dostosowania do aktualnych potrzeb, efektywniejszej realizacji oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
Dyrektor Żłobka w razie konieczności wprowadza zmiany w standardach ochrony małoletnich, a Kierownik zapoznaje z nimi poszczególnych pracowników.
Rozdział 5
ZAKRES KOMPETENCJI OSOBY ODPOWIEDZIALNEJ
ZA PRZYGOTOWANIE PERSONELU DO REALIZACJI STANDARDÓW
OCHRONY MAŁOLETNICH
1. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich jest Dyrektor Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie. Dyrektor może upoważnić wyznaczoną przez siebie osobę do przygotowania personelu do stosowania standardów ochrony małoletnich. Wszyscy pracownicy zapoznawani są z obowiązującymi w Żłobku standardami ochrony małoletnich, co poświadczają własnoręcznym podpisem na oświadczeniu, stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszych standardów.
2. Personel Żłobka posiada wykształcenie oraz kompetencje adekwatne do wykonywania pracy na określonym stanowisku, w tym m.in. posiada wiedzę na temat symptomów krzywdzenia dzieci i czynników ryzyka występowania przemocy.
Przed nawiązaniem stosunku pracy z kandydatem na pracownika następuje weryfikacja czy osoba nie figuruje w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym lub została skazana prawomocnym wyrokiem za inne przestępstwo umyślne. Celem dokonania weryfikacji kandydata w ww. rejestrach Dyrektor Żłobka pozyskuje od kandydata jego dane osobowe w postaci: imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, nazwisko rodowe, imiona rodziców.
Kandydat przed podjęciem zatrudnienia przedstawia również zaświadczenie o niekaralności oraz składa stosowne oświadczenie o państwie aktualnie zamieszkującym. W sytuacji gdy kandydat jest obywatelem innego państwa, niż Rzeczpospolita Polska Dyrektor przed dopuszczeniem do pracy uzyskuje od niego informacje z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności związanej z kontaktami z dziećmi. W sytuacji, gdy prawo państwa obywatelstwa nie przewiduje wydawania informacji dla ww. celów, kandydat przedkłada informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa. Jeżeli w państwie obywatelstwa nie prowadzi się rejestru karnego bądź kandydat nie jest uprawniony do uzyskania informacji z rejestru karnego, przedkłada stosowne oświadczenie.
Wymogi określone w pkt. 2-5 obowiązują również wszystkie osoby odbywające w Żłobku praktykę, wolontariat, staż i osoby świadczące usługi związane z organizacją zajęć z dziećmi.
Personel Żłobka ma zapewniony dostęp do niezbędnych materiałów edukacyjnych na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia oraz dostęp do szkoleń, które są pomocne w zdobyciu niezbędnych kompetencji do zapewnienia dzieciom ochrony i przeciwdziałania zagrożeniom.
Rozdział 6
ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA RODZICOM/ OPIEKUNOM ORAZ MAŁOLETNIM STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Rodzice/opiekunowie prawni oraz małoletni mają dostęp do obowiązujących standardów ochrony małoletnich w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie – są one publikowane na stronie internetowej Żłobka oraz wywieszone w widocznym miejscu tablica ogłoszeń w korytarzu Żłobka.
Przed podpisaniem umowy dotyczącej pobytu dziecka w Żłobku Kierownik/Dyrektor zapoznaje rodziców/opiekunów prawnych z obowiązującymi standardami ochrony małoletnich, co rodzice/opiekunowie prawni poświadczają własnoręcznym podpisem na oświadczeniu, stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszych standardów ochrony małoletnich.
Rozdział 7
OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ
O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELANIE
MU WSPARCIA
Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu jest w pierwszej kolejności Dyrektor/Kierowni Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie.
W przypadku ujawnienia krzywdzenia dziecka przez rodziców/opiekunów prawnych wsparcie dziecku i rodzinie jest udzielane przez Kierownika Żłobka i personel zatrudniony w placówce. W porozumieniu z Dyrektorem Żłobka i Kierownikiem, opracowywany jest plan wsparcia dziecka i rodziny.
Rozdział 8
SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH
DOBRU MAŁOLETNIEGO
Za prowadzenie i odpowiednie przechowywanie dokumentacji dziecka odpowiada Dyrektor / Kierownik Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie.
Dokumentacja dotycząca incydentów lub zdarzeń zagrażających dobro małoletniego powinna być odpowiednio chroniona przed dostępem osób nieuprawnionych, przechowywana w szafie zamykanej na klucz, w pomieszczeniu z ograniczonym dostępem.
ZAPISY KOŃCOWE
Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem 15.08.2024r.
Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Żłobka i opiekunów małoletnich, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej, jak również poinformowanie rodziców małoletnich bezpośrednio.
Standardy ochrony Małoletnich
w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie
Na podstawie art.22b pkt.1 ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich zarządzam co następuje:
ROZDZIAŁ 1
ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIM A PERSONELEM PLACÓWKI
Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują bez wyjątku wszystkich zatrudnionych pracowników, a także wszystkie osoby odbywające w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie praktykę, staż i osoby świadczące usługi związane z organizacją zajęć z dziećmi.
W relacji z dziećmi personel Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie:
Sprawuje opiekę nad dzieckiem zakładającą bezpieczne traktowanie dziecka, uważność i troskę wykluczającą jakiekolwiek formy przemocy.
Dba o bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w żłobku, monitoruje nieprzerwanie ich sytuację i dobrostan.
Ma świadomość swoich emocji, działań i odpowiedzialności jaką niesie opieka nad małym dzieckiem powierzonym personelowi żłobka przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Towarzyszy dziecku w rozwoju z poszanowaniem jego godności.
Nawiązuje pozytywne, oparte na szacunku relacje z każdym dzieckiem.
Na bieżąco informuje dziecko o podejmowanych wobec niego czynnościach
opiekuńczo-higienicznych.
Natychmiast i uważnie reaguje na pojawiające się emocje i zachowania
dziecka.
Zna i wdraża sposoby odpowiedniego reagowania personelu w sytuacjach trudnych i konfliktowych.
Podejmuje działania wychowawcze mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw i wyrażanie emocji w sposób niekrzywdzący innych oraz niwelowanie zachowań agresywnych.
Traktuje wszystkie dzieci jednakowo (bez stygmatyzacji, dyskryminacji lub faworyzowania z jakiegokolwiek powodu).
Zapewnia bezpieczeństwo dzieciom podczas zabaw na sali oraz w trakcie spacerów.
W komunikacji z dziećmi personel Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie:
Zachowuje spokój, uważność, cierpliwość i szacunek.
Nie wyraża dezaprobaty wobec dziecka w sposób, który umniejsza jego poczucie wartości - wyraża dezaprobatę wobec określonego zachowania, ale nie wobec dziecka.
Nie krzyczy, nie podnosi głosu, za wyjątkiem sytuacji, gdy zagrożone jest
bezpieczeństwo dziecka.
Mówi wyraźnie, stara się utrzymać spokojny ton głosu, utrzymuje kontakt wzrokowy z dzieckiem.
Nie stosuje wypowiedzi złośliwych, nie żartuje z dziecka w sposób obniżający jego poczucie własnej wartości.
Nie zawstydza, nie upokarza, nie lekceważy i nie obraża dziecka.
Używa języka zrozumiałego dla dziecka, a zarazem poprawnego pod względem reguł językowych.
Nie używa wulgarnych i niecenzuralnych słów, gestów i żartów.
Nie komentuje postępowania rodziców/opiekunów prawnych dziecka w jego
obecności.
Absolutnie niedopuszczalne wobec dziecka jest:
Stosowanie jakichkolwiek form przemocy fizycznej wobec dziecka takiej jak np. bicie, potrząsanie, popychanie, szturchanie, szczypanie, szarpanie oraz naruszanie integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób.
Wykorzystywanie relacji władzy, pozycji lub przewagi fizycznej poprzez zastraszanie, przymuszanie, groźby.
Stosowanie przemocy psychicznej wobec dziecka takiej jak np. wyśmiewanie, ośmieszanie, izolowanie, pomijanie, krzyczenie, agresywne wypowiedzi i komentarze.
Zmuszanie dziecka do jedzenia – personel szanuje prawo dziecka do odmowy zjedzenia posiłku.
Zmuszanie dziecka do spania – personel szanuje prawo dziecka do odmowy spania, zapewniając mu w tym czasie warunki do innej formy odpoczynku.
Dotykanie dziecka w sposób, który narusza jego prawo do intymności.
Dopuszczalne wobec dziecka jest:
Bezpośrednie, skuteczne rozdzielenie dzieci w trakcie ich konfliktu, mające na uwadze ich bezpieczeństwo i dobro.
Udzielanie wsparcia emocjonalnego dziecku, które tego potrzebuje poprzez: przytulenie, głaskanie, wzięcie na ręce, na kolana.
Utrzymanie tylko niezbędnego kontaktu fizycznego podczas wykonywania czynności opiekuńczo-higienicznych. Czynności te są wykonywane z szacunkiem dla dziecka w spokojnej i bezpiecznej emocjonalnie atmosferze.
Zasady kontaktu personelu Żłobka Mali Zdobywcy z dziećmi poza godzinami pracy:
Kontakt personelu z dziećmi odbywa się wyłącznie w godzinach pracy żłobka i dotyczy kwestii pielęgnacyjnych, edukacyjnych lub wychowawczych. Personel nie spotyka się z dziećmi poza godzinami pracy.
Personel nie używa telefonów osobistych, e-maili prywatnych, komunikatorów, mediów społecznościowych do kontaktowania się z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci.
Jeżeli zachodzi uzasadniona konieczność kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi poza standardowymi godzinami pracy, zaleca się korzystanie z takich kanałów komunikacji, jak np. służbowy e-mail, telefon.
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych:
Dzieci w trakcie pobytu w Żłobku nie korzystają z urządzeń elektronicznych oraz nie mają swobodnego dostępu do Internetu.
Personel korzysta ze służbowych kanałów komunikacji, takich jak np. służbowy e-mail, telefon do komunikacji z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci.
Personel korzysta z prywatnych telefonów komórkowych tylko i wyłącznie podczas przerwy w pracy lub w sytuacjach nagłych.
Zasady ochrony wizerunku dziecka:
Personel Żłobka szanuje prawo do prywatności każdego dziecka i poszanowania jego dóbr osobistych.
Zabronione jest fotografowanie, nagrywanie dziecka bez pisemnej zgody rodziców/ opiekunów prawnych, a także w sytuacjach mogących ośmieszać lub poniżać dziecko. Rodzice/opiekunowie prawni zostają poinformowani o sposobie wykorzystania zdjęć i nagrań.
Personel w celu fotografowania, nagrywania dziecka korzysta tylko i wyłącznie z urządzeń elektronicznych stanowiących wyposażenie placówki tj. aparat fotograficzny lub aparat w telefonie komórkowym służbowym.
Rejestrowanie wizerunku dzieci na prywatnych urządzeniach jest zabronione.
Osoby trzecie oraz przedstawiciele firm fotograficznych nie są upoważnione do utrwalania wizerunku dziecka na terenie żłobka bez odrębnej pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych.
Rozdział 2
ZASADY I PROCEDURY PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI
O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO
Stwierdzenie możliwych nieprawidłowości w wyglądzie i zachowaniu dziecka przez personel: staranna obserwacja wyglądu dziecka (np. liczne siniaki, zadrapania, blizny, otarcia itp.), zauważenie wyraźnej i nagłej zmiany zachowania dziecka.
Zgłoszenie przez personel podejrzenia krzywdzenia dziecka Kierownikowi Oddziału Żłobka lub Dyrektorowi Żłobka.
Wypełnienie Karty interwencji zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszych standardów.
Przeprowadzenie spokojnej rozmowy z dzieckiem (jeżeli jest to możliwe) - przebieg
rozmowy Kierownik/ dyrektor opisuje w Karcie interwencji.
Przeprowadzenie rozmowy z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka przez Kierownika/Dyrektora (prośba o wyjaśnienie zaobserwowanych, niepokojących objawów oraz ewentualnych obrażeń ciała dziecka). Szczegółowy przebieg rozmowy Kierownik/Dyrektor opisuje w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3.
6. W przypadku stwierdzenia, iż problem nie wymaga sięgnięcia po środki karne wobec rodziny i istnieje gotowość współpracy rodziców/opiekunów prawnych dziecka z personelem Żłobka, następuje stały kontakt pomiędzy nimi. Współpraca ta polega na wspieraniu rodziny poprzez kierowanie jej do odpowiednich instytucji, oferujących poradnictwo, konsultacje psychologiczne, terapie uzależnień itp. Kierownik wszelkie ustalenia i kierunki wsparcia rodziny odnotowuje w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3 i przekazuje ją do Dyrektora Żłobka Mali Zdobywcy.
Personel Żłobka, który uzyskał dostęp do informacji dotyczących jakiejkolwiek formy krzywdzenia dziecka jest zobowiązany do zachowania ich w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym osobom/instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
W przypadku zaobserwowania u pracownika zachowania, które ma znamiona zaniedbania dziecka lub przemocy wobec niego, osoba będąca świadkiem takiego zachowania jest zobowiązana niezwłocznie zareagować na tę sytuację oraz poinformować Kierownika/Dyrektora (lub w sytuacji, gdy sprawa ta dotyczy Kierownika – bezpośrednio Dyrekcję Żłobka). Przeprowadzona zostaje rozmowa z pracownikiem, u którego te zachowania wystąpiły. Przebieg rozmowy zostaje odnotowany w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3.
Rozdział 3
PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA
NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO
W przypadku podjęcia przez pracownika żłobka podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji Kierownikowi/Dyrektorowi Żłobka.
1) Kierownik/Dyrektor Żłobka wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa oraz informuje ich o podejrzeniu krzywdzenia.
2) Kierownik/Dyrektor Żłobka powinien sporządzić opis sytuacji żłobkowej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z nim, opiekunkami i rodzicami oraz plan pomocy dziecku.
3) Plan pomocy powinien zawierać wskazania dotyczące:
a) Podjęcia przez żłobek działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
b) Wsparcia jakie żłobek zapewni dziecku;
c) Skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy, jeżeli istnieje taka potrzeba.
W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego) Dyrektor Żłobka powołuje Zespół Interwencyjny, w skład którego wchodzą opiekunka dziecka, kierownik, dyrektor oraz inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu małoletniego lub o małoletnim (dalej określani jako Zespół Interwencyjny).
1. Zespół Interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku, spełniający wymogi określone na podstawie opisu sporządzonego przez opiekunkę oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu informacji.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie małoletniego, powołanie Zespołu jest obligatoryjne. Zespół Interwencyjny wzywa opiekunów małoletniego na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
Kierownik/Dyrektor informuje opiekunów o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia.
Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
5. Jeśli do jakiegokolwiek pracownika w Żłobku dojdzie informacja, iż wobec danego dziecka stosowana jest przemoc, pracownik ten powinien wszcząć procedurę „Niebieskiej Karty”. Każde powzięcie informacji o zaistnieniu przemocy nakazuje rozpocząć działania.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów małoletniego na piśmie.
W każdym przypadku zauważenia krzywdzenia dziecka należy uzupełnić Kartę Interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1.
Rozdział 4
ZASADY PRZEGLĄDÓW I AKTUALIZACJA STANDARDÓW
Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających dziecku jest w pierwszej kolejności Kierownik/Dyrektor Żłobka Mali Zdobywcy.
W przypadku stwierdzenia, iż problem wymaga sięgnięcia po środki karne Kierownik z Dyrektorem Żłobka informuje osobę, której zgłoszenie dotyczy o ewentualnych konsekwencjach prawnych.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka składa Dyrektor Żłobka, który otrzymuje informację w postaci Karty interwencji sporządzonej przez Kierownika Żłobka.
Bieżący monitoring realizacji standardów w Żłobku Mali Zdobywcy jest realizowany przez Kierownika we współpracy z Dyrektorem Żłobka.
Co najmniej raz na dwa lata Kierownik we współpracy z Dyrektorem Żłobka Mali Zdobywcy jest zobowiązany do przeprowadzenia wśród pracowników ankiety monitorującej poziom realizacji standardów ochrony małoletnich. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 2 do niniejszych standardów.
Na podstawie przeprowadzonej ankiety sporządzony zostaje raport z monitoringu zawierający m.in. wnioski oraz ewentualne zmiany do wprowadzenia, celem ich dostosowania do aktualnych potrzeb, efektywniejszej realizacji oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
Dyrektor Żłobka w razie konieczności wprowadza zmiany w standardach ochrony małoletnich, a Kierownik zapoznaje z nimi poszczególnych pracowników.
Rozdział 5
ZAKRES KOMPETENCJI OSOBY ODPOWIEDZIALNEJ
ZA PRZYGOTOWANIE PERSONELU DO REALIZACJI STANDARDÓW
OCHRONY MAŁOLETNICH
1. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich jest Dyrektor Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie. Dyrektor może upoważnić wyznaczoną przez siebie osobę do przygotowania personelu do stosowania standardów ochrony małoletnich. Wszyscy pracownicy zapoznawani są z obowiązującymi w Żłobku standardami ochrony małoletnich, co poświadczają własnoręcznym podpisem na oświadczeniu, stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszych standardów.
2. Personel Żłobka posiada wykształcenie oraz kompetencje adekwatne do wykonywania pracy na określonym stanowisku, w tym m.in. posiada wiedzę na temat symptomów krzywdzenia dzieci i czynników ryzyka występowania przemocy.
Przed nawiązaniem stosunku pracy z kandydatem na pracownika następuje weryfikacja czy osoba nie figuruje w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym lub została skazana prawomocnym wyrokiem za inne przestępstwo umyślne. Celem dokonania weryfikacji kandydata w ww. rejestrach Dyrektor Żłobka pozyskuje od kandydata jego dane osobowe w postaci: imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, nazwisko rodowe, imiona rodziców.
Kandydat przed podjęciem zatrudnienia przedstawia również zaświadczenie o niekaralności oraz składa stosowne oświadczenie o państwie aktualnie zamieszkującym. W sytuacji gdy kandydat jest obywatelem innego państwa, niż Rzeczpospolita Polska Dyrektor przed dopuszczeniem do pracy uzyskuje od niego informacje z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności związanej z kontaktami z dziećmi. W sytuacji, gdy prawo państwa obywatelstwa nie przewiduje wydawania informacji dla ww. celów, kandydat przedkłada informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa. Jeżeli w państwie obywatelstwa nie prowadzi się rejestru karnego bądź kandydat nie jest uprawniony do uzyskania informacji z rejestru karnego, przedkłada stosowne oświadczenie.
Wymogi określone w pkt. 2-5 obowiązują również wszystkie osoby odbywające w Żłobku praktykę, wolontariat, staż i osoby świadczące usługi związane z organizacją zajęć z dziećmi.
Personel Żłobka ma zapewniony dostęp do niezbędnych materiałów edukacyjnych na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia oraz dostęp do szkoleń, które są pomocne w zdobyciu niezbędnych kompetencji do zapewnienia dzieciom ochrony i przeciwdziałania zagrożeniom.
Rozdział 6
ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA RODZICOM/ OPIEKUNOM ORAZ MAŁOLETNIM STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Rodzice/opiekunowie prawni oraz małoletni mają dostęp do obowiązujących standardów ochrony małoletnich w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie – są one publikowane na stronie internetowej Żłobka oraz wywieszone w widocznym miejscu tablica ogłoszeń w korytarzu Żłobka.
Przed podpisaniem umowy dotyczącej pobytu dziecka w Żłobku Kierownik/Dyrektor zapoznaje rodziców/opiekunów prawnych z obowiązującymi standardami ochrony małoletnich, co rodzice/opiekunowie prawni poświadczają własnoręcznym podpisem na oświadczeniu, stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszych standardów ochrony małoletnich.
Rozdział 7
OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ
O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELANIE
MU WSPARCIA
Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu jest w pierwszej kolejności Dyrektor/Kierowni Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie.
W przypadku ujawnienia krzywdzenia dziecka przez rodziców/opiekunów prawnych wsparcie dziecku i rodzinie jest udzielane przez Kierownika Żłobka i personel zatrudniony w placówce. W porozumieniu z Dyrektorem Żłobka i Kierownikiem, opracowywany jest plan wsparcia dziecka i rodziny.
Rozdział 8
SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH
DOBRU MAŁOLETNIEGO
Za prowadzenie i odpowiednie przechowywanie dokumentacji dziecka odpowiada Dyrektor / Kierownik Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie.
Dokumentacja dotycząca incydentów lub zdarzeń zagrażających dobro małoletniego powinna być odpowiednio chroniona przed dostępem osób nieuprawnionych, przechowywana w szafie zamykanej na klucz, w pomieszczeniu z ograniczonym dostępem.
ZAPISY KOŃCOWE
Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem 15.08.2024r.
Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Żłobka i opiekunów małoletnich, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej, jak również poinformowanie rodziców małoletnich bezpośrednio.
Standardy ochrony Małoletnich
w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie
Na podstawie art.22b pkt.1 ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich zarządzam co następuje:
ROZDZIAŁ 1
ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIM A PERSONELEM PLACÓWKI
Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują bez wyjątku wszystkich zatrudnionych pracowników, a także wszystkie osoby odbywające w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie praktykę, staż i osoby świadczące usługi związane z organizacją zajęć z dziećmi.
W relacji z dziećmi personel Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie:
Sprawuje opiekę nad dzieckiem zakładającą bezpieczne traktowanie dziecka, uważność i troskę wykluczającą jakiekolwiek formy przemocy.
Dba o bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w żłobku, monitoruje nieprzerwanie ich sytuację i dobrostan.
Ma świadomość swoich emocji, działań i odpowiedzialności jaką niesie opieka nad małym dzieckiem powierzonym personelowi żłobka przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Towarzyszy dziecku w rozwoju z poszanowaniem jego godności.
Nawiązuje pozytywne, oparte na szacunku relacje z każdym dzieckiem.
Na bieżąco informuje dziecko o podejmowanych wobec niego czynnościach
opiekuńczo-higienicznych.
Natychmiast i uważnie reaguje na pojawiające się emocje i zachowania
dziecka.
Zna i wdraża sposoby odpowiedniego reagowania personelu w sytuacjach trudnych i konfliktowych.
Podejmuje działania wychowawcze mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw i wyrażanie emocji w sposób niekrzywdzący innych oraz niwelowanie zachowań agresywnych.
Traktuje wszystkie dzieci jednakowo (bez stygmatyzacji, dyskryminacji lub faworyzowania z jakiegokolwiek powodu).
Zapewnia bezpieczeństwo dzieciom podczas zabaw na sali oraz w trakcie spacerów.
W komunikacji z dziećmi personel Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie:
Zachowuje spokój, uważność, cierpliwość i szacunek.
Nie wyraża dezaprobaty wobec dziecka w sposób, który umniejsza jego poczucie wartości - wyraża dezaprobatę wobec określonego zachowania, ale nie wobec dziecka.
Nie krzyczy, nie podnosi głosu, za wyjątkiem sytuacji, gdy zagrożone jest
bezpieczeństwo dziecka.
Mówi wyraźnie, stara się utrzymać spokojny ton głosu, utrzymuje kontakt wzrokowy z dzieckiem.
Nie stosuje wypowiedzi złośliwych, nie żartuje z dziecka w sposób obniżający jego poczucie własnej wartości.
Nie zawstydza, nie upokarza, nie lekceważy i nie obraża dziecka.
Używa języka zrozumiałego dla dziecka, a zarazem poprawnego pod względem reguł językowych.
Nie używa wulgarnych i niecenzuralnych słów, gestów i żartów.
Nie komentuje postępowania rodziców/opiekunów prawnych dziecka w jego
obecności.
Absolutnie niedopuszczalne wobec dziecka jest:
Stosowanie jakichkolwiek form przemocy fizycznej wobec dziecka takiej jak np. bicie, potrząsanie, popychanie, szturchanie, szczypanie, szarpanie oraz naruszanie integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób.
Wykorzystywanie relacji władzy, pozycji lub przewagi fizycznej poprzez zastraszanie, przymuszanie, groźby.
Stosowanie przemocy psychicznej wobec dziecka takiej jak np. wyśmiewanie, ośmieszanie, izolowanie, pomijanie, krzyczenie, agresywne wypowiedzi i komentarze.
Zmuszanie dziecka do jedzenia – personel szanuje prawo dziecka do odmowy zjedzenia posiłku.
Zmuszanie dziecka do spania – personel szanuje prawo dziecka do odmowy spania, zapewniając mu w tym czasie warunki do innej formy odpoczynku.
Dotykanie dziecka w sposób, który narusza jego prawo do intymności.
Dopuszczalne wobec dziecka jest:
Bezpośrednie, skuteczne rozdzielenie dzieci w trakcie ich konfliktu, mające na uwadze ich bezpieczeństwo i dobro.
Udzielanie wsparcia emocjonalnego dziecku, które tego potrzebuje poprzez: przytulenie, głaskanie, wzięcie na ręce, na kolana.
Utrzymanie tylko niezbędnego kontaktu fizycznego podczas wykonywania czynności opiekuńczo-higienicznych. Czynności te są wykonywane z szacunkiem dla dziecka w spokojnej i bezpiecznej emocjonalnie atmosferze.
Zasady kontaktu personelu Żłobka Mali Zdobywcy z dziećmi poza godzinami pracy:
Kontakt personelu z dziećmi odbywa się wyłącznie w godzinach pracy żłobka i dotyczy kwestii pielęgnacyjnych, edukacyjnych lub wychowawczych. Personel nie spotyka się z dziećmi poza godzinami pracy.
Personel nie używa telefonów osobistych, e-maili prywatnych, komunikatorów, mediów społecznościowych do kontaktowania się z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci.
Jeżeli zachodzi uzasadniona konieczność kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi poza standardowymi godzinami pracy, zaleca się korzystanie z takich kanałów komunikacji, jak np. służbowy e-mail, telefon.
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych:
Dzieci w trakcie pobytu w Żłobku nie korzystają z urządzeń elektronicznych oraz nie mają swobodnego dostępu do Internetu.
Personel korzysta ze służbowych kanałów komunikacji, takich jak np. służbowy e-mail, telefon do komunikacji z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci.
Personel korzysta z prywatnych telefonów komórkowych tylko i wyłącznie podczas przerwy w pracy lub w sytuacjach nagłych.
Zasady ochrony wizerunku dziecka:
Personel Żłobka szanuje prawo do prywatności każdego dziecka i poszanowania jego dóbr osobistych.
Zabronione jest fotografowanie, nagrywanie dziecka bez pisemnej zgody rodziców/ opiekunów prawnych, a także w sytuacjach mogących ośmieszać lub poniżać dziecko. Rodzice/opiekunowie prawni zostają poinformowani o sposobie wykorzystania zdjęć i nagrań.
Personel w celu fotografowania, nagrywania dziecka korzysta tylko i wyłącznie z urządzeń elektronicznych stanowiących wyposażenie placówki tj. aparat fotograficzny lub aparat w telefonie komórkowym służbowym.
Rejestrowanie wizerunku dzieci na prywatnych urządzeniach jest zabronione.
Osoby trzecie oraz przedstawiciele firm fotograficznych nie są upoważnione do utrwalania wizerunku dziecka na terenie żłobka bez odrębnej pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych.
Rozdział 2
ZASADY I PROCEDURY PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI
O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO
Stwierdzenie możliwych nieprawidłowości w wyglądzie i zachowaniu dziecka przez personel: staranna obserwacja wyglądu dziecka (np. liczne siniaki, zadrapania, blizny, otarcia itp.), zauważenie wyraźnej i nagłej zmiany zachowania dziecka.
Zgłoszenie przez personel podejrzenia krzywdzenia dziecka Kierownikowi Oddziału Żłobka lub Dyrektorowi Żłobka.
Wypełnienie Karty interwencji zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszych standardów.
Przeprowadzenie spokojnej rozmowy z dzieckiem (jeżeli jest to możliwe) - przebieg
rozmowy Kierownik/ dyrektor opisuje w Karcie interwencji.
Przeprowadzenie rozmowy z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka przez Kierownika/Dyrektora (prośba o wyjaśnienie zaobserwowanych, niepokojących objawów oraz ewentualnych obrażeń ciała dziecka). Szczegółowy przebieg rozmowy Kierownik/Dyrektor opisuje w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3.
6. W przypadku stwierdzenia, iż problem nie wymaga sięgnięcia po środki karne wobec rodziny i istnieje gotowość współpracy rodziców/opiekunów prawnych dziecka z personelem Żłobka, następuje stały kontakt pomiędzy nimi. Współpraca ta polega na wspieraniu rodziny poprzez kierowanie jej do odpowiednich instytucji, oferujących poradnictwo, konsultacje psychologiczne, terapie uzależnień itp. Kierownik wszelkie ustalenia i kierunki wsparcia rodziny odnotowuje w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3 i przekazuje ją do Dyrektora Żłobka Mali Zdobywcy.
Personel Żłobka, który uzyskał dostęp do informacji dotyczących jakiejkolwiek formy krzywdzenia dziecka jest zobowiązany do zachowania ich w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym osobom/instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
W przypadku zaobserwowania u pracownika zachowania, które ma znamiona zaniedbania dziecka lub przemocy wobec niego, osoba będąca świadkiem takiego zachowania jest zobowiązana niezwłocznie zareagować na tę sytuację oraz poinformować Kierownika/Dyrektora (lub w sytuacji, gdy sprawa ta dotyczy Kierownika – bezpośrednio Dyrekcję Żłobka). Przeprowadzona zostaje rozmowa z pracownikiem, u którego te zachowania wystąpiły. Przebieg rozmowy zostaje odnotowany w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3.
Rozdział 3
PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA
NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO
W przypadku podjęcia przez pracownika żłobka podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji Kierownikowi/Dyrektorowi Żłobka.
1) Kierownik/Dyrektor Żłobka wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa oraz informuje ich o podejrzeniu krzywdzenia.
2) Kierownik/Dyrektor Żłobka powinien sporządzić opis sytuacji żłobkowej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z nim, opiekunkami i rodzicami oraz plan pomocy dziecku.
3) Plan pomocy powinien zawierać wskazania dotyczące:
a) Podjęcia przez żłobek działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
b) Wsparcia jakie żłobek zapewni dziecku;
c) Skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy, jeżeli istnieje taka potrzeba.
W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego) Dyrektor Żłobka powołuje Zespół Interwencyjny, w skład którego wchodzą opiekunka dziecka, kierownik, dyrektor oraz inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu małoletniego lub o małoletnim (dalej określani jako Zespół Interwencyjny).
1. Zespół Interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku, spełniający wymogi określone na podstawie opisu sporządzonego przez opiekunkę oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu informacji.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie małoletniego, powołanie Zespołu jest obligatoryjne. Zespół Interwencyjny wzywa opiekunów małoletniego na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
Kierownik/Dyrektor informuje opiekunów o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia.
Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
5. Jeśli do jakiegokolwiek pracownika w Żłobku dojdzie informacja, iż wobec danego dziecka stosowana jest przemoc, pracownik ten powinien wszcząć procedurę „Niebieskiej Karty”. Każde powzięcie informacji o zaistnieniu przemocy nakazuje rozpocząć działania.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów małoletniego na piśmie.
W każdym przypadku zauważenia krzywdzenia dziecka należy uzupełnić Kartę Interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1.
Rozdział 4
ZASADY PRZEGLĄDÓW I AKTUALIZACJA STANDARDÓW
Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających dziecku jest w pierwszej kolejności Kierownik/Dyrektor Żłobka Mali Zdobywcy.
W przypadku stwierdzenia, iż problem wymaga sięgnięcia po środki karne Kierownik z Dyrektorem Żłobka informuje osobę, której zgłoszenie dotyczy o ewentualnych konsekwencjach prawnych.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka składa Dyrektor Żłobka, który otrzymuje informację w postaci Karty interwencji sporządzonej przez Kierownika Żłobka.
Bieżący monitoring realizacji standardów w Żłobku Mali Zdobywcy jest realizowany przez Kierownika we współpracy z Dyrektorem Żłobka.
Co najmniej raz na dwa lata Kierownik we współpracy z Dyrektorem Żłobka Mali Zdobywcy jest zobowiązany do przeprowadzenia wśród pracowników ankiety monitorującej poziom realizacji standardów ochrony małoletnich. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 2 do niniejszych standardów.
Na podstawie przeprowadzonej ankiety sporządzony zostaje raport z monitoringu zawierający m.in. wnioski oraz ewentualne zmiany do wprowadzenia, celem ich dostosowania do aktualnych potrzeb, efektywniejszej realizacji oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
Dyrektor Żłobka w razie konieczności wprowadza zmiany w standardach ochrony małoletnich, a Kierownik zapoznaje z nimi poszczególnych pracowników.
Rozdział 5
ZAKRES KOMPETENCJI OSOBY ODPOWIEDZIALNEJ
ZA PRZYGOTOWANIE PERSONELU DO REALIZACJI STANDARDÓW
OCHRONY MAŁOLETNICH
1. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich jest Dyrektor Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie. Dyrektor może upoważnić wyznaczoną przez siebie osobę do przygotowania personelu do stosowania standardów ochrony małoletnich. Wszyscy pracownicy zapoznawani są z obowiązującymi w Żłobku standardami ochrony małoletnich, co poświadczają własnoręcznym podpisem na oświadczeniu, stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszych standardów.
2. Personel Żłobka posiada wykształcenie oraz kompetencje adekwatne do wykonywania pracy na określonym stanowisku, w tym m.in. posiada wiedzę na temat symptomów krzywdzenia dzieci i czynników ryzyka występowania przemocy.
Przed nawiązaniem stosunku pracy z kandydatem na pracownika następuje weryfikacja czy osoba nie figuruje w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym lub została skazana prawomocnym wyrokiem za inne przestępstwo umyślne. Celem dokonania weryfikacji kandydata w ww. rejestrach Dyrektor Żłobka pozyskuje od kandydata jego dane osobowe w postaci: imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, nazwisko rodowe, imiona rodziców.
Kandydat przed podjęciem zatrudnienia przedstawia również zaświadczenie o niekaralności oraz składa stosowne oświadczenie o państwie aktualnie zamieszkującym. W sytuacji gdy kandydat jest obywatelem innego państwa, niż Rzeczpospolita Polska Dyrektor przed dopuszczeniem do pracy uzyskuje od niego informacje z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności związanej z kontaktami z dziećmi. W sytuacji, gdy prawo państwa obywatelstwa nie przewiduje wydawania informacji dla ww. celów, kandydat przedkłada informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa. Jeżeli w państwie obywatelstwa nie prowadzi się rejestru karnego bądź kandydat nie jest uprawniony do uzyskania informacji z rejestru karnego, przedkłada stosowne oświadczenie.
Wymogi określone w pkt. 2-5 obowiązują również wszystkie osoby odbywające w Żłobku praktykę, wolontariat, staż i osoby świadczące usługi związane z organizacją zajęć z dziećmi.
Personel Żłobka ma zapewniony dostęp do niezbędnych materiałów edukacyjnych na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia oraz dostęp do szkoleń, które są pomocne w zdobyciu niezbędnych kompetencji do zapewnienia dzieciom ochrony i przeciwdziałania zagrożeniom.
Rozdział 6
ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA RODZICOM/ OPIEKUNOM ORAZ MAŁOLETNIM STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Rodzice/opiekunowie prawni oraz małoletni mają dostęp do obowiązujących standardów ochrony małoletnich w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie – są one publikowane na stronie internetowej Żłobka oraz wywieszone w widocznym miejscu tablica ogłoszeń w korytarzu Żłobka.
Przed podpisaniem umowy dotyczącej pobytu dziecka w Żłobku Kierownik/Dyrektor zapoznaje rodziców/opiekunów prawnych z obowiązującymi standardami ochrony małoletnich, co rodzice/opiekunowie prawni poświadczają własnoręcznym podpisem na oświadczeniu, stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszych standardów ochrony małoletnich.
Rozdział 7
OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ
O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELANIE
MU WSPARCIA
Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu jest w pierwszej kolejności Dyrektor/Kierowni Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie.
W przypadku ujawnienia krzywdzenia dziecka przez rodziców/opiekunów prawnych wsparcie dziecku i rodzinie jest udzielane przez Kierownika Żłobka i personel zatrudniony w placówce. W porozumieniu z Dyrektorem Żłobka i Kierownikiem, opracowywany jest plan wsparcia dziecka i rodziny.
Rozdział 8
SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH
DOBRU MAŁOLETNIEGO
Za prowadzenie i odpowiednie przechowywanie dokumentacji dziecka odpowiada Dyrektor / Kierownik Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie.
Dokumentacja dotycząca incydentów lub zdarzeń zagrażających dobro małoletniego powinna być odpowiednio chroniona przed dostępem osób nieuprawnionych, przechowywana w szafie zamykanej na klucz, w pomieszczeniu z ograniczonym dostępem.
ZAPISY KOŃCOWE
Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem 15.08.2024r.
Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Żłobka i opiekunów małoletnich, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej, jak również poinformowanie rodziców małoletnich bezpośrednio.
Standardy ochrony Małoletnich
w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie
Na podstawie art.22b pkt.1 ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich zarządzam co następuje:
ROZDZIAŁ 1
ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIM A PERSONELEM PLACÓWKI
Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują bez wyjątku wszystkich zatrudnionych pracowników, a także wszystkie osoby odbywające w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie praktykę, staż i osoby świadczące usługi związane z organizacją zajęć z dziećmi.
W relacji z dziećmi personel Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie:
Sprawuje opiekę nad dzieckiem zakładającą bezpieczne traktowanie dziecka, uważność i troskę wykluczającą jakiekolwiek formy przemocy.
Dba o bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w żłobku, monitoruje nieprzerwanie ich sytuację i dobrostan.
Ma świadomość swoich emocji, działań i odpowiedzialności jaką niesie opieka nad małym dzieckiem powierzonym personelowi żłobka przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Towarzyszy dziecku w rozwoju z poszanowaniem jego godności.
Nawiązuje pozytywne, oparte na szacunku relacje z każdym dzieckiem.
Na bieżąco informuje dziecko o podejmowanych wobec niego czynnościach
opiekuńczo-higienicznych.
Natychmiast i uważnie reaguje na pojawiające się emocje i zachowania
dziecka.
Zna i wdraża sposoby odpowiedniego reagowania personelu w sytuacjach trudnych i konfliktowych.
Podejmuje działania wychowawcze mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw i wyrażanie emocji w sposób niekrzywdzący innych oraz niwelowanie zachowań agresywnych.
Traktuje wszystkie dzieci jednakowo (bez stygmatyzacji, dyskryminacji lub faworyzowania z jakiegokolwiek powodu).
Zapewnia bezpieczeństwo dzieciom podczas zabaw na sali oraz w trakcie spacerów.
W komunikacji z dziećmi personel Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie:
Zachowuje spokój, uważność, cierpliwość i szacunek.
Nie wyraża dezaprobaty wobec dziecka w sposób, który umniejsza jego poczucie wartości - wyraża dezaprobatę wobec określonego zachowania, ale nie wobec dziecka.
Nie krzyczy, nie podnosi głosu, za wyjątkiem sytuacji, gdy zagrożone jest
bezpieczeństwo dziecka.
Mówi wyraźnie, stara się utrzymać spokojny ton głosu, utrzymuje kontakt wzrokowy z dzieckiem.
Nie stosuje wypowiedzi złośliwych, nie żartuje z dziecka w sposób obniżający jego poczucie własnej wartości.
Nie zawstydza, nie upokarza, nie lekceważy i nie obraża dziecka.
Używa języka zrozumiałego dla dziecka, a zarazem poprawnego pod względem reguł językowych.
Nie używa wulgarnych i niecenzuralnych słów, gestów i żartów.
Nie komentuje postępowania rodziców/opiekunów prawnych dziecka w jego
obecności.
Absolutnie niedopuszczalne wobec dziecka jest:
Stosowanie jakichkolwiek form przemocy fizycznej wobec dziecka takiej jak np. bicie, potrząsanie, popychanie, szturchanie, szczypanie, szarpanie oraz naruszanie integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób.
Wykorzystywanie relacji władzy, pozycji lub przewagi fizycznej poprzez zastraszanie, przymuszanie, groźby.
Stosowanie przemocy psychicznej wobec dziecka takiej jak np. wyśmiewanie, ośmieszanie, izolowanie, pomijanie, krzyczenie, agresywne wypowiedzi i komentarze.
Zmuszanie dziecka do jedzenia – personel szanuje prawo dziecka do odmowy zjedzenia posiłku.
Zmuszanie dziecka do spania – personel szanuje prawo dziecka do odmowy spania, zapewniając mu w tym czasie warunki do innej formy odpoczynku.
Dotykanie dziecka w sposób, który narusza jego prawo do intymności.
Dopuszczalne wobec dziecka jest:
Bezpośrednie, skuteczne rozdzielenie dzieci w trakcie ich konfliktu, mające na uwadze ich bezpieczeństwo i dobro.
Udzielanie wsparcia emocjonalnego dziecku, które tego potrzebuje poprzez: przytulenie, głaskanie, wzięcie na ręce, na kolana.
Utrzymanie tylko niezbędnego kontaktu fizycznego podczas wykonywania czynności opiekuńczo-higienicznych. Czynności te są wykonywane z szacunkiem dla dziecka w spokojnej i bezpiecznej emocjonalnie atmosferze.
Zasady kontaktu personelu Żłobka Mali Zdobywcy z dziećmi poza godzinami pracy:
Kontakt personelu z dziećmi odbywa się wyłącznie w godzinach pracy żłobka i dotyczy kwestii pielęgnacyjnych, edukacyjnych lub wychowawczych. Personel nie spotyka się z dziećmi poza godzinami pracy.
Personel nie używa telefonów osobistych, e-maili prywatnych, komunikatorów, mediów społecznościowych do kontaktowania się z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci.
Jeżeli zachodzi uzasadniona konieczność kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi poza standardowymi godzinami pracy, zaleca się korzystanie z takich kanałów komunikacji, jak np. służbowy e-mail, telefon.
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych:
Dzieci w trakcie pobytu w Żłobku nie korzystają z urządzeń elektronicznych oraz nie mają swobodnego dostępu do Internetu.
Personel korzysta ze służbowych kanałów komunikacji, takich jak np. służbowy e-mail, telefon do komunikacji z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci.
Personel korzysta z prywatnych telefonów komórkowych tylko i wyłącznie podczas przerwy w pracy lub w sytuacjach nagłych.
Zasady ochrony wizerunku dziecka:
Personel Żłobka szanuje prawo do prywatności każdego dziecka i poszanowania jego dóbr osobistych.
Zabronione jest fotografowanie, nagrywanie dziecka bez pisemnej zgody rodziców/ opiekunów prawnych, a także w sytuacjach mogących ośmieszać lub poniżać dziecko. Rodzice/opiekunowie prawni zostają poinformowani o sposobie wykorzystania zdjęć i nagrań.
Personel w celu fotografowania, nagrywania dziecka korzysta tylko i wyłącznie z urządzeń elektronicznych stanowiących wyposażenie placówki tj. aparat fotograficzny lub aparat w telefonie komórkowym służbowym.
Rejestrowanie wizerunku dzieci na prywatnych urządzeniach jest zabronione.
Osoby trzecie oraz przedstawiciele firm fotograficznych nie są upoważnione do utrwalania wizerunku dziecka na terenie żłobka bez odrębnej pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych.
Rozdział 2
ZASADY I PROCEDURY PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI
O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO
Stwierdzenie możliwych nieprawidłowości w wyglądzie i zachowaniu dziecka przez personel: staranna obserwacja wyglądu dziecka (np. liczne siniaki, zadrapania, blizny, otarcia itp.), zauważenie wyraźnej i nagłej zmiany zachowania dziecka.
Zgłoszenie przez personel podejrzenia krzywdzenia dziecka Kierownikowi Oddziału Żłobka lub Dyrektorowi Żłobka.
Wypełnienie Karty interwencji zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszych standardów.
Przeprowadzenie spokojnej rozmowy z dzieckiem (jeżeli jest to możliwe) - przebieg
rozmowy Kierownik/ dyrektor opisuje w Karcie interwencji.
Przeprowadzenie rozmowy z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka przez Kierownika/Dyrektora (prośba o wyjaśnienie zaobserwowanych, niepokojących objawów oraz ewentualnych obrażeń ciała dziecka). Szczegółowy przebieg rozmowy Kierownik/Dyrektor opisuje w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3.
6. W przypadku stwierdzenia, iż problem nie wymaga sięgnięcia po środki karne wobec rodziny i istnieje gotowość współpracy rodziców/opiekunów prawnych dziecka z personelem Żłobka, następuje stały kontakt pomiędzy nimi. Współpraca ta polega na wspieraniu rodziny poprzez kierowanie jej do odpowiednich instytucji, oferujących poradnictwo, konsultacje psychologiczne, terapie uzależnień itp. Kierownik wszelkie ustalenia i kierunki wsparcia rodziny odnotowuje w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3 i przekazuje ją do Dyrektora Żłobka Mali Zdobywcy.
Personel Żłobka, który uzyskał dostęp do informacji dotyczących jakiejkolwiek formy krzywdzenia dziecka jest zobowiązany do zachowania ich w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym osobom/instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
W przypadku zaobserwowania u pracownika zachowania, które ma znamiona zaniedbania dziecka lub przemocy wobec niego, osoba będąca świadkiem takiego zachowania jest zobowiązana niezwłocznie zareagować na tę sytuację oraz poinformować Kierownika/Dyrektora (lub w sytuacji, gdy sprawa ta dotyczy Kierownika – bezpośrednio Dyrekcję Żłobka). Przeprowadzona zostaje rozmowa z pracownikiem, u którego te zachowania wystąpiły. Przebieg rozmowy zostaje odnotowany w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3.
Rozdział 3
PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA
NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO
W przypadku podjęcia przez pracownika żłobka podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji Kierownikowi/Dyrektorowi Żłobka.
1) Kierownik/Dyrektor Żłobka wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa oraz informuje ich o podejrzeniu krzywdzenia.
2) Kierownik/Dyrektor Żłobka powinien sporządzić opis sytuacji żłobkowej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z nim, opiekunkami i rodzicami oraz plan pomocy dziecku.
3) Plan pomocy powinien zawierać wskazania dotyczące:
a) Podjęcia przez żłobek działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
b) Wsparcia jakie żłobek zapewni dziecku;
c) Skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy, jeżeli istnieje taka potrzeba.
W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego) Dyrektor Żłobka powołuje Zespół Interwencyjny, w skład którego wchodzą opiekunka dziecka, kierownik, dyrektor oraz inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu małoletniego lub o małoletnim (dalej określani jako Zespół Interwencyjny).
1. Zespół Interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku, spełniający wymogi określone na podstawie opisu sporządzonego przez opiekunkę oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu informacji.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie małoletniego, powołanie Zespołu jest obligatoryjne. Zespół Interwencyjny wzywa opiekunów małoletniego na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
Kierownik/Dyrektor informuje opiekunów o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia.
Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
5. Jeśli do jakiegokolwiek pracownika w Żłobku dojdzie informacja, iż wobec danego dziecka stosowana jest przemoc, pracownik ten powinien wszcząć procedurę „Niebieskiej Karty”. Każde powzięcie informacji o zaistnieniu przemocy nakazuje rozpocząć działania.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów małoletniego na piśmie.
W każdym przypadku zauważenia krzywdzenia dziecka należy uzupełnić Kartę Interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1.
Rozdział 4
ZASADY PRZEGLĄDÓW I AKTUALIZACJA STANDARDÓW
Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających dziecku jest w pierwszej kolejności Kierownik/Dyrektor Żłobka Mali Zdobywcy.
W przypadku stwierdzenia, iż problem wymaga sięgnięcia po środki karne Kierownik z Dyrektorem Żłobka informuje osobę, której zgłoszenie dotyczy o ewentualnych konsekwencjach prawnych.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka składa Dyrektor Żłobka, który otrzymuje informację w postaci Karty interwencji sporządzonej przez Kierownika Żłobka.
Bieżący monitoring realizacji standardów w Żłobku Mali Zdobywcy jest realizowany przez Kierownika we współpracy z Dyrektorem Żłobka.
Co najmniej raz na dwa lata Kierownik we współpracy z Dyrektorem Żłobka Mali Zdobywcy jest zobowiązany do przeprowadzenia wśród pracowników ankiety monitorującej poziom realizacji standardów ochrony małoletnich. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 2 do niniejszych standardów.
Na podstawie przeprowadzonej ankiety sporządzony zostaje raport z monitoringu zawierający m.in. wnioski oraz ewentualne zmiany do wprowadzenia, celem ich dostosowania do aktualnych potrzeb, efektywniejszej realizacji oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
Dyrektor Żłobka w razie konieczności wprowadza zmiany w standardach ochrony małoletnich, a Kierownik zapoznaje z nimi poszczególnych pracowników.
Rozdział 5
ZAKRES KOMPETENCJI OSOBY ODPOWIEDZIALNEJ
ZA PRZYGOTOWANIE PERSONELU DO REALIZACJI STANDARDÓW
OCHRONY MAŁOLETNICH
1. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich jest Dyrektor Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie. Dyrektor może upoważnić wyznaczoną przez siebie osobę do przygotowania personelu do stosowania standardów ochrony małoletnich. Wszyscy pracownicy zapoznawani są z obowiązującymi w Żłobku standardami ochrony małoletnich, co poświadczają własnoręcznym podpisem na oświadczeniu, stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszych standardów.
2. Personel Żłobka posiada wykształcenie oraz kompetencje adekwatne do wykonywania pracy na określonym stanowisku, w tym m.in. posiada wiedzę na temat symptomów krzywdzenia dzieci i czynników ryzyka występowania przemocy.
Przed nawiązaniem stosunku pracy z kandydatem na pracownika następuje weryfikacja czy osoba nie figuruje w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym lub została skazana prawomocnym wyrokiem za inne przestępstwo umyślne. Celem dokonania weryfikacji kandydata w ww. rejestrach Dyrektor Żłobka pozyskuje od kandydata jego dane osobowe w postaci: imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, nazwisko rodowe, imiona rodziców.
Kandydat przed podjęciem zatrudnienia przedstawia również zaświadczenie o niekaralności oraz składa stosowne oświadczenie o państwie aktualnie zamieszkującym. W sytuacji gdy kandydat jest obywatelem innego państwa, niż Rzeczpospolita Polska Dyrektor przed dopuszczeniem do pracy uzyskuje od niego informacje z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności związanej z kontaktami z dziećmi. W sytuacji, gdy prawo państwa obywatelstwa nie przewiduje wydawania informacji dla ww. celów, kandydat przedkłada informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa. Jeżeli w państwie obywatelstwa nie prowadzi się rejestru karnego bądź kandydat nie jest uprawniony do uzyskania informacji z rejestru karnego, przedkłada stosowne oświadczenie.
Wymogi określone w pkt. 2-5 obowiązują również wszystkie osoby odbywające w Żłobku praktykę, wolontariat, staż i osoby świadczące usługi związane z organizacją zajęć z dziećmi.
Personel Żłobka ma zapewniony dostęp do niezbędnych materiałów edukacyjnych na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia oraz dostęp do szkoleń, które są pomocne w zdobyciu niezbędnych kompetencji do zapewnienia dzieciom ochrony i przeciwdziałania zagrożeniom.
Rozdział 6
ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA RODZICOM/ OPIEKUNOM ORAZ MAŁOLETNIM STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Rodzice/opiekunowie prawni oraz małoletni mają dostęp do obowiązujących standardów ochrony małoletnich w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie – są one publikowane na stronie internetowej Żłobka oraz wywieszone w widocznym miejscu tablica ogłoszeń w korytarzu Żłobka.
Przed podpisaniem umowy dotyczącej pobytu dziecka w Żłobku Kierownik/Dyrektor zapoznaje rodziców/opiekunów prawnych z obowiązującymi standardami ochrony małoletnich, co rodzice/opiekunowie prawni poświadczają własnoręcznym podpisem na oświadczeniu, stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszych standardów ochrony małoletnich.
Rozdział 7
OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ
O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELANIE
MU WSPARCIA
Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu jest w pierwszej kolejności Dyrektor/Kierowni Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie.
W przypadku ujawnienia krzywdzenia dziecka przez rodziców/opiekunów prawnych wsparcie dziecku i rodzinie jest udzielane przez Kierownika Żłobka i personel zatrudniony w placówce. W porozumieniu z Dyrektorem Żłobka i Kierownikiem, opracowywany jest plan wsparcia dziecka i rodziny.
Rozdział 8
SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH
DOBRU MAŁOLETNIEGO
Za prowadzenie i odpowiednie przechowywanie dokumentacji dziecka odpowiada Dyrektor / Kierownik Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie.
Dokumentacja dotycząca incydentów lub zdarzeń zagrażających dobro małoletniego powinna być odpowiednio chroniona przed dostępem osób nieuprawnionych, przechowywana w szafie zamykanej na klucz, w pomieszczeniu z ograniczonym dostępem.
ZAPISY KOŃCOWE
Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem 15.08.2024r.
Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Żłobka i opiekunów małoletnich, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej, jak również poinformowanie rodziców małoletnich bezpośrednio.
Standardy ochrony Małoletnich
w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie
Na podstawie art.22b pkt.1 ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich zarządzam co następuje:
ROZDZIAŁ 1
ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIM A PERSONELEM PLACÓWKI
Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują bez wyjątku wszystkich zatrudnionych pracowników, a także wszystkie osoby odbywające w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie praktykę, staż i osoby świadczące usługi związane z organizacją zajęć z dziećmi.
W relacji z dziećmi personel Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie:
Sprawuje opiekę nad dzieckiem zakładającą bezpieczne traktowanie dziecka, uważność i troskę wykluczającą jakiekolwiek formy przemocy.
Dba o bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w żłobku, monitoruje nieprzerwanie ich sytuację i dobrostan.
Ma świadomość swoich emocji, działań i odpowiedzialności jaką niesie opieka nad małym dzieckiem powierzonym personelowi żłobka przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Towarzyszy dziecku w rozwoju z poszanowaniem jego godności.
Nawiązuje pozytywne, oparte na szacunku relacje z każdym dzieckiem.
Na bieżąco informuje dziecko o podejmowanych wobec niego czynnościach
opiekuńczo-higienicznych.
Natychmiast i uważnie reaguje na pojawiające się emocje i zachowania
dziecka.
Zna i wdraża sposoby odpowiedniego reagowania personelu w sytuacjach trudnych i konfliktowych.
Podejmuje działania wychowawcze mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw i wyrażanie emocji w sposób niekrzywdzący innych oraz niwelowanie zachowań agresywnych.
Traktuje wszystkie dzieci jednakowo (bez stygmatyzacji, dyskryminacji lub faworyzowania z jakiegokolwiek powodu).
Zapewnia bezpieczeństwo dzieciom podczas zabaw na sali oraz w trakcie spacerów.
W komunikacji z dziećmi personel Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie:
Zachowuje spokój, uważność, cierpliwość i szacunek.
Nie wyraża dezaprobaty wobec dziecka w sposób, który umniejsza jego poczucie wartości - wyraża dezaprobatę wobec określonego zachowania, ale nie wobec dziecka.
Nie krzyczy, nie podnosi głosu, za wyjątkiem sytuacji, gdy zagrożone jest
bezpieczeństwo dziecka.
Mówi wyraźnie, stara się utrzymać spokojny ton głosu, utrzymuje kontakt wzrokowy z dzieckiem.
Nie stosuje wypowiedzi złośliwych, nie żartuje z dziecka w sposób obniżający jego poczucie własnej wartości.
Nie zawstydza, nie upokarza, nie lekceważy i nie obraża dziecka.
Używa języka zrozumiałego dla dziecka, a zarazem poprawnego pod względem reguł językowych.
Nie używa wulgarnych i niecenzuralnych słów, gestów i żartów.
Nie komentuje postępowania rodziców/opiekunów prawnych dziecka w jego
obecności.
Absolutnie niedopuszczalne wobec dziecka jest:
Stosowanie jakichkolwiek form przemocy fizycznej wobec dziecka takiej jak np. bicie, potrząsanie, popychanie, szturchanie, szczypanie, szarpanie oraz naruszanie integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób.
Wykorzystywanie relacji władzy, pozycji lub przewagi fizycznej poprzez zastraszanie, przymuszanie, groźby.
Stosowanie przemocy psychicznej wobec dziecka takiej jak np. wyśmiewanie, ośmieszanie, izolowanie, pomijanie, krzyczenie, agresywne wypowiedzi i komentarze.
Zmuszanie dziecka do jedzenia – personel szanuje prawo dziecka do odmowy zjedzenia posiłku.
Zmuszanie dziecka do spania – personel szanuje prawo dziecka do odmowy spania, zapewniając mu w tym czasie warunki do innej formy odpoczynku.
Dotykanie dziecka w sposób, który narusza jego prawo do intymności.
Dopuszczalne wobec dziecka jest:
Bezpośrednie, skuteczne rozdzielenie dzieci w trakcie ich konfliktu, mające na uwadze ich bezpieczeństwo i dobro.
Udzielanie wsparcia emocjonalnego dziecku, które tego potrzebuje poprzez: przytulenie, głaskanie, wzięcie na ręce, na kolana.
Utrzymanie tylko niezbędnego kontaktu fizycznego podczas wykonywania czynności opiekuńczo-higienicznych. Czynności te są wykonywane z szacunkiem dla dziecka w spokojnej i bezpiecznej emocjonalnie atmosferze.
Zasady kontaktu personelu Żłobka Mali Zdobywcy z dziećmi poza godzinami pracy:
Kontakt personelu z dziećmi odbywa się wyłącznie w godzinach pracy żłobka i dotyczy kwestii pielęgnacyjnych, edukacyjnych lub wychowawczych. Personel nie spotyka się z dziećmi poza godzinami pracy.
Personel nie używa telefonów osobistych, e-maili prywatnych, komunikatorów, mediów społecznościowych do kontaktowania się z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci.
Jeżeli zachodzi uzasadniona konieczność kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi poza standardowymi godzinami pracy, zaleca się korzystanie z takich kanałów komunikacji, jak np. służbowy e-mail, telefon.
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych:
Dzieci w trakcie pobytu w Żłobku nie korzystają z urządzeń elektronicznych oraz nie mają swobodnego dostępu do Internetu.
Personel korzysta ze służbowych kanałów komunikacji, takich jak np. służbowy e-mail, telefon do komunikacji z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci.
Personel korzysta z prywatnych telefonów komórkowych tylko i wyłącznie podczas przerwy w pracy lub w sytuacjach nagłych.
Zasady ochrony wizerunku dziecka:
Personel Żłobka szanuje prawo do prywatności każdego dziecka i poszanowania jego dóbr osobistych.
Zabronione jest fotografowanie, nagrywanie dziecka bez pisemnej zgody rodziców/ opiekunów prawnych, a także w sytuacjach mogących ośmieszać lub poniżać dziecko. Rodzice/opiekunowie prawni zostają poinformowani o sposobie wykorzystania zdjęć i nagrań.
Personel w celu fotografowania, nagrywania dziecka korzysta tylko i wyłącznie z urządzeń elektronicznych stanowiących wyposażenie placówki tj. aparat fotograficzny lub aparat w telefonie komórkowym służbowym.
Rejestrowanie wizerunku dzieci na prywatnych urządzeniach jest zabronione.
Osoby trzecie oraz przedstawiciele firm fotograficznych nie są upoważnione do utrwalania wizerunku dziecka na terenie żłobka bez odrębnej pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych.
Rozdział 2
ZASADY I PROCEDURY PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI
O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO
Stwierdzenie możliwych nieprawidłowości w wyglądzie i zachowaniu dziecka przez personel: staranna obserwacja wyglądu dziecka (np. liczne siniaki, zadrapania, blizny, otarcia itp.), zauważenie wyraźnej i nagłej zmiany zachowania dziecka.
Zgłoszenie przez personel podejrzenia krzywdzenia dziecka Kierownikowi Oddziału Żłobka lub Dyrektorowi Żłobka.
Wypełnienie Karty interwencji zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszych standardów.
Przeprowadzenie spokojnej rozmowy z dzieckiem (jeżeli jest to możliwe) - przebieg
rozmowy Kierownik/ dyrektor opisuje w Karcie interwencji.
Przeprowadzenie rozmowy z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka przez Kierownika/Dyrektora (prośba o wyjaśnienie zaobserwowanych, niepokojących objawów oraz ewentualnych obrażeń ciała dziecka). Szczegółowy przebieg rozmowy Kierownik/Dyrektor opisuje w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3.
6. W przypadku stwierdzenia, iż problem nie wymaga sięgnięcia po środki karne wobec rodziny i istnieje gotowość współpracy rodziców/opiekunów prawnych dziecka z personelem Żłobka, następuje stały kontakt pomiędzy nimi. Współpraca ta polega na wspieraniu rodziny poprzez kierowanie jej do odpowiednich instytucji, oferujących poradnictwo, konsultacje psychologiczne, terapie uzależnień itp. Kierownik wszelkie ustalenia i kierunki wsparcia rodziny odnotowuje w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3 i przekazuje ją do Dyrektora Żłobka Mali Zdobywcy.
Personel Żłobka, który uzyskał dostęp do informacji dotyczących jakiejkolwiek formy krzywdzenia dziecka jest zobowiązany do zachowania ich w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym osobom/instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
W przypadku zaobserwowania u pracownika zachowania, które ma znamiona zaniedbania dziecka lub przemocy wobec niego, osoba będąca świadkiem takiego zachowania jest zobowiązana niezwłocznie zareagować na tę sytuację oraz poinformować Kierownika/Dyrektora (lub w sytuacji, gdy sprawa ta dotyczy Kierownika – bezpośrednio Dyrekcję Żłobka). Przeprowadzona zostaje rozmowa z pracownikiem, u którego te zachowania wystąpiły. Przebieg rozmowy zostaje odnotowany w Karcie interwencji, o której mowa w punkcie 3.
Rozdział 3
PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA
NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO
W przypadku podjęcia przez pracownika żłobka podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji Kierownikowi/Dyrektorowi Żłobka.
1) Kierownik/Dyrektor Żłobka wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa oraz informuje ich o podejrzeniu krzywdzenia.
2) Kierownik/Dyrektor Żłobka powinien sporządzić opis sytuacji żłobkowej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z nim, opiekunkami i rodzicami oraz plan pomocy dziecku.
3) Plan pomocy powinien zawierać wskazania dotyczące:
a) Podjęcia przez żłobek działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
b) Wsparcia jakie żłobek zapewni dziecku;
c) Skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy, jeżeli istnieje taka potrzeba.
W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego) Dyrektor Żłobka powołuje Zespół Interwencyjny, w skład którego wchodzą opiekunka dziecka, kierownik, dyrektor oraz inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu małoletniego lub o małoletnim (dalej określani jako Zespół Interwencyjny).
1. Zespół Interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku, spełniający wymogi określone na podstawie opisu sporządzonego przez opiekunkę oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu informacji.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie małoletniego, powołanie Zespołu jest obligatoryjne. Zespół Interwencyjny wzywa opiekunów małoletniego na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
Kierownik/Dyrektor informuje opiekunów o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia.
Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
5. Jeśli do jakiegokolwiek pracownika w Żłobku dojdzie informacja, iż wobec danego dziecka stosowana jest przemoc, pracownik ten powinien wszcząć procedurę „Niebieskiej Karty”. Każde powzięcie informacji o zaistnieniu przemocy nakazuje rozpocząć działania.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów małoletniego na piśmie.
W każdym przypadku zauważenia krzywdzenia dziecka należy uzupełnić Kartę Interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1.
Rozdział 4
ZASADY PRZEGLĄDÓW I AKTUALIZACJA STANDARDÓW
Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających dziecku jest w pierwszej kolejności Kierownik/Dyrektor Żłobka Mali Zdobywcy.
W przypadku stwierdzenia, iż problem wymaga sięgnięcia po środki karne Kierownik z Dyrektorem Żłobka informuje osobę, której zgłoszenie dotyczy o ewentualnych konsekwencjach prawnych.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka składa Dyrektor Żłobka, który otrzymuje informację w postaci Karty interwencji sporządzonej przez Kierownika Żłobka.
Bieżący monitoring realizacji standardów w Żłobku Mali Zdobywcy jest realizowany przez Kierownika we współpracy z Dyrektorem Żłobka.
Co najmniej raz na dwa lata Kierownik we współpracy z Dyrektorem Żłobka Mali Zdobywcy jest zobowiązany do przeprowadzenia wśród pracowników ankiety monitorującej poziom realizacji standardów ochrony małoletnich. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 2 do niniejszych standardów.
Na podstawie przeprowadzonej ankiety sporządzony zostaje raport z monitoringu zawierający m.in. wnioski oraz ewentualne zmiany do wprowadzenia, celem ich dostosowania do aktualnych potrzeb, efektywniejszej realizacji oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
Dyrektor Żłobka w razie konieczności wprowadza zmiany w standardach ochrony małoletnich, a Kierownik zapoznaje z nimi poszczególnych pracowników.
Rozdział 5
ZAKRES KOMPETENCJI OSOBY ODPOWIEDZIALNEJ
ZA PRZYGOTOWANIE PERSONELU DO REALIZACJI STANDARDÓW
OCHRONY MAŁOLETNICH
1. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich jest Dyrektor Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie. Dyrektor może upoważnić wyznaczoną przez siebie osobę do przygotowania personelu do stosowania standardów ochrony małoletnich. Wszyscy pracownicy zapoznawani są z obowiązującymi w Żłobku standardami ochrony małoletnich, co poświadczają własnoręcznym podpisem na oświadczeniu, stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszych standardów.
2. Personel Żłobka posiada wykształcenie oraz kompetencje adekwatne do wykonywania pracy na określonym stanowisku, w tym m.in. posiada wiedzę na temat symptomów krzywdzenia dzieci i czynników ryzyka występowania przemocy.
Przed nawiązaniem stosunku pracy z kandydatem na pracownika następuje weryfikacja czy osoba nie figuruje w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym lub została skazana prawomocnym wyrokiem za inne przestępstwo umyślne. Celem dokonania weryfikacji kandydata w ww. rejestrach Dyrektor Żłobka pozyskuje od kandydata jego dane osobowe w postaci: imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, nazwisko rodowe, imiona rodziców.
Kandydat przed podjęciem zatrudnienia przedstawia również zaświadczenie o niekaralności oraz składa stosowne oświadczenie o państwie aktualnie zamieszkującym. W sytuacji gdy kandydat jest obywatelem innego państwa, niż Rzeczpospolita Polska Dyrektor przed dopuszczeniem do pracy uzyskuje od niego informacje z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności związanej z kontaktami z dziećmi. W sytuacji, gdy prawo państwa obywatelstwa nie przewiduje wydawania informacji dla ww. celów, kandydat przedkłada informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa. Jeżeli w państwie obywatelstwa nie prowadzi się rejestru karnego bądź kandydat nie jest uprawniony do uzyskania informacji z rejestru karnego, przedkłada stosowne oświadczenie.
Wymogi określone w pkt. 2-5 obowiązują również wszystkie osoby odbywające w Żłobku praktykę, wolontariat, staż i osoby świadczące usługi związane z organizacją zajęć z dziećmi.
Personel Żłobka ma zapewniony dostęp do niezbędnych materiałów edukacyjnych na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia oraz dostęp do szkoleń, które są pomocne w zdobyciu niezbędnych kompetencji do zapewnienia dzieciom ochrony i przeciwdziałania zagrożeniom.
Rozdział 6
ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA RODZICOM/ OPIEKUNOM ORAZ MAŁOLETNIM STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Rodzice/opiekunowie prawni oraz małoletni mają dostęp do obowiązujących standardów ochrony małoletnich w Żłobku Mali Zdobywcy w Rzeszowie – są one publikowane na stronie internetowej Żłobka oraz wywieszone w widocznym miejscu tablica ogłoszeń w korytarzu Żłobka.
Przed podpisaniem umowy dotyczącej pobytu dziecka w Żłobku Kierownik/Dyrektor zapoznaje rodziców/opiekunów prawnych z obowiązującymi standardami ochrony małoletnich, co rodzice/opiekunowie prawni poświadczają własnoręcznym podpisem na oświadczeniu, stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszych standardów ochrony małoletnich.
Rozdział 7
OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ
O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELANIE
MU WSPARCIA
Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu jest w pierwszej kolejności Dyrektor/Kierowni Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie.
W przypadku ujawnienia krzywdzenia dziecka przez rodziców/opiekunów prawnych wsparcie dziecku i rodzinie jest udzielane przez Kierownika Żłobka i personel zatrudniony w placówce. W porozumieniu z Dyrektorem Żłobka i Kierownikiem, opracowywany jest plan wsparcia dziecka i rodziny.
Rozdział 8
SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH
DOBRU MAŁOLETNIEGO
Za prowadzenie i odpowiednie przechowywanie dokumentacji dziecka odpowiada Dyrektor / Kierownik Żłobka Mali Zdobywcy w Rzeszowie.
Dokumentacja dotycząca incydentów lub zdarzeń zagrażających dobro małoletniego powinna być odpowiednio chroniona przed dostępem osób nieuprawnionych, przechowywana w szafie zamykanej na klucz, w pomieszczeniu z ograniczonym dostępem.
ZAPISY KOŃCOWE
Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem 15.08.2024r.
Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Żłobka i opiekunów małoletnich, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej, jak również poinformowanie rodziców małoletnich bezpośrednio.